недеља, 17. мај 2020.

7.разре ЗАПИС ЗА СВЕСКЕ ОД 18.5.ДО 23.5.


Пеђа Милосављевић(1908-1987) , Потера за пејзажима

Како је настао овај есеј и  путопис?
Познати српски сликар Пеђа Милосављевић путовао далеке 1932. године на море, у Дубровник. Тада се путовало популарним ,,ћиром”, ускотрачним и спорим возом. Пеђа Милосављевић је својим радозналим погледом запажао бројне дескриптивне слике и карактеристике крајева кроз које је воз пролазио и тако је настало ово дело.

               
*      Књижевни род, књижевна врста.
Епика, есеј а може пити и путопис
Есеј (фр. essai - покушај) је књижевнонаучна врста у којој аутор обједињује научни приступ и књижевну обраду с настојањем да изрази лични став према теми о којој пише. То је обично кратка форма у којој се посматра културни или друштвени феномен. Оснивач овог књижевног жанра је француски ренесансни књижевник и филозоф Мишел де Монтењ. Своје есеје први пут је објавио 1580. Есејистичка метода је експериментална, у њој се представљају тезе из различитих перспектива и размишљања о њима. Тако се читаоцу даје слика мисаоног процеса од премиса до оцена и закључака.
Путопис је књижевнонаучна врста у коме аутор износи описе  свог путовања који су прожети приповедањем о догађајима, људима. У њему износи и своја лична опажања

*      Тема.
Сликар међу пејзажима од Београда до Дубровника.

*       
Описује шта је све видео док је путовао од Београда до Дубровника – Колубару, Вишеград, Сарајево, Неретву, Требишњицу, море, Дубровник.




Павле Угринов(1926-2007)  ,Стара породична кућа
Павле Угринов  рођен је 1926. године у месту Мол код Сенте, а умро је 2007. у Београду. Павле Угринов је књижевно име или псеудоним Василија Поповића. Рођен је у Молу код Сенте. Српски писац, песник, романсијер, драматург и редитељ. Дела: поема „Бачка запевка”, збирке приповедака „Копно” и „Исходиште”, романи „Елементи”, „Фасцинације”, „Отац и син” и „Задат живот”.


*      Књижевни род, књижевна врста.
Епика, приповетка.

*      Тема.
Опис старе породичне куће.

Композиција приповетке:
1.Спољни изглед-екстеријер-
2.Унутрашљи изглед-ентеријер
-Опис трпезарије је врло сликовит
- -Опис собе с улице---
3.Стара крушка











Иван В. Лалић, ВЕТАР

Песник је рођен 1931. године у Београду, а умро је 1996. године исто у Београду. Након завршених студија права у Загребу, једно време радио је у овом граду као новинар и уредник Радио Загреба. По повратку у Београд био је уредник у издавачким кућама Просвета и Нолит. Један је од највећих српских савремених песника. Песме је почео да објављује 1951. године и од тада је постао уваже. Његова поезија надахнута је класичним мотивима антике и византије. Објавио је више збирки међу којима су: Бивши дечак, Аргонаути и друге песме, Писмо, Четири канона, радио-драма Мајстор Хануш, као и књиге критика и есеја, више антологија,, преводе Хелдерлина, Волта Витмена, Т.С. Елиота. Био је дописни члан САНУ од 1994. године. За свој песнички и преводилачки рад добио је бројна признања (Октобарску награду, Змајеву награду, Нолитову награду, награду „Милош Ђурић“).


            Из живота песника:
Песникова  мајка Љубица опевана у многим његовим стиховима. Говорим им да је она испунила првих петнаест година песниковог живота. Иако је умрла у својој 35. години живота од туберколозе, обележила је, емотивно уобличила и усмерила остатак његовог живота.
            Читамо одломак из једног Лалићевог записа о мајци који се налази у читанкама.
„Лета смо пре рата проводили на Дивчибарама, у нашој белој и зеленој кући „од које оста темељ и зелена рђа корова“. Дивчибаре су митски пејзаж мог детињства; онај храм тајанства из Бодлерове песме Везе, у којој је мајка била првосвештеница. И данас ме фантомски прогони звук ветра у великим (а давно посеченим) боровима око куће, праћен звуком лупања зелених дрвених капака. Ти звуци се везују за слике мајке која се пење уз степенице на спрат и пажљиво заклања пламен свеће својом малом руком (која је на клавиру једва могла да захвати октаву). Тај заштитнички покрет утиснут ми је у сећање као нека врста заштитничког знака њеног постојања. Мајчина ме је брижна заштита ометала као атмосфера, као ваздух; удисао сам је заједно са ваздухом, несвсено“.


            Књижевни род, књижевна врста.
Лирика, лирска дескриптивна песма.


*      Врсте строфе.
Септима, терцина, моностих, дистих, квинта.

*      Врсте стиха.
СЛОБОДАН СТИХ је посебна врста стиха у којој нема устаљених правила изградње стиха. То значи да  сталог бја слогова и акцената што доприноси непредвидивости његовог ритма. Слободан стих бележи осећања лирског субјекта онако како се она појављују, без устаљеног реда и облика, и зато подсећа на свакодневни говор.



*      Тема песме.
Сећање на мајку и једну ноћ из детињства.

*      Мотиви.
Мајка, ветар, ноћ, детињство, свећа, борови, кућа.

*      песму почиње стихом „Сећаш ли се ветра...?“
На тај начин скреће и задржава пажњу читаоца. Тако уводи читаоца у своје детињство, али и враћа самог читаоца у његово детињство. Песник у песми често користи друго лице једнине и на тај начин успоставља непосредни и присни однос са читаоцем. Сам читалац постаје део поетског света.

*       улога мотива ветра у животу лирског субјекта
Ветар живи у сликама прошлости, али се осећа у садашњости кроз оживљене слике прошлости. На крају песме је два пута поновљено као и ветар што ствара илузију непрекидног трајања. Сећање на мајку ће увек бити присутно као што ће ветар увек постојати.


*      Којом стилском фигуром је представљен ветар?
Ветар је персонификован – рађао се сав зелен у митском пејзажу Лалићевог детињстван, у четинарским шумама планине. Јачина ветра покреће слике из детињства. Ветар је заправо снага која се одупире пролазности – због ветра никад неће заборавити мајку и детњство.


*      Мотив мајке
Мајка се појављује у моменту када је наглашено да је дечак узнемирен. Она га смирује, уноси ведрину, радост, топлину и сигурност. Мајка и кућа су заклон за уплашеног и несигурног дечака. Мајка има заштитничку улогу – мајка закључава врата, затвара капке, носи свећу, пази да се не угаси. Кућа као затворен простор је супротност отвореном простору где су ноћ и ветар. Сав спољашњи свет и сва искушења остали су иза затворених врата – сва су врата на кући закључана, борови и скитниће ће остати на ветру.

*      стихови „Анђели дајте да заспим, да спим, / Да ничега злога ја не сним“- подсећају на успаванку


Упућени су лирском субјекту. Желе добар и миран сан и да га анђели чувају.
Овим стиховима песник се заправо обраћа бившем дечаку и себи у садашњости. Успоставља се директна комуникација међу њима. Ово показује велику жељу и потребу песника да се враћа у детињство. Детињство никад није ишчезло из песника, као што ни из нас никад неће или не треба да ишчезне.


*      Порука.
Треба да уживамо у сваком тренутку живота јер су пролазни, а самим тим драгоцени.
Живот нису они дани који су прошли, већ дани које смо запамтили.
Уметност нам помаже да сачувамо од заборава најзначајније тренутке.

*      Стилске фигуре.
Анђели дајте да заспим, да спим, / Да ничега злога ја не сним - АСОНАНЦА

            АСОНАНЦА је стилска фигура која се заснива на понављању истог самогласника у стиху. Песници је употребљавају да би појачали звучност стихова и нагласили изражајност песничког језика.

Анђели дајте да заспим, да спим, / Да ничега злога ја не снимАЛИТЕРАЦИЈА

            АЛИТЕРАЦИЈА је стилска фигура која се заснива на понављању истих сугласника у стиху. Песници је употребљавају да би појачали звучност стихова и нагласили изражајност песничког језика.

Сећаш ли се ветра који се некад рађао сав зелен међу маљама на грудима Маљена – ПЕРСОНИФИКАЦИЈА и МЕТАФОРА

Боровима узнемиреним до горког корена иглица  - ЕПИТЕТ, ХИПЕРБОЛА, ПЕРСОНИФИКАЦИЈА

Као одело одраслих – ПОРЕЂЕЊЕ

Као и ветар - ПОРЕЂЕЊЕ







7.РАЗРЕД ЗАПИС ЗА СВЕСКЕ ОД 11.ДО 15.5.


Јован Дучић(1872-1943), Подне

(Децо, податке о његовом животу прочитајте и што сматрате најважним препишите)

Јован Дучић је један од песника који је био надахнут природом. Рођен је 1872. године у Требињу (година рођена није сигурна), а умро је 1943. године у Индијани у САД. Ту је песник живео током Другог светског рата. Песниково тело је 2000. године пренето и сахрањено у његовом родном граду у цркви Грачаница која је изграђена по угледу на Грачаницу коју је саградио краљ Милутин на Косову.
            Јована Дучића Други светски рат затекао је у Мадриду, где је био на месту краљевско-министарског посланика. Из Мадрида, Дучић је отишао у Америку, у Гери (држава Индијана), код свог рођака Михаила Дучића. Умро је 4. априла 1943. године. Привремено коначиште добио је у порти манастира Свети Сава у Либертивилу. Шездесетих година прошлог века група српских интелектуалаца: Миодраг Павловић, Зоран Гавриловић, Борислав Михајловић Михиз, Живорад Стојковић, Пеђа Милосављевић, покушала је да испуни песникову жељу и његове земне остатке врати у Требиње. Песник је писао три тестамента. У првом изражава жељу да га сахране у Требињу и да уместо споменика има плочу црног гранита на којој ће писати: „Јован Дучић, песник“. У другом тестаменту каже да треба да га сахране на Требињу у гробници коју ће сам изградити и на којој ће бити плоча црног гранита на којој ће писати: „Јован Дучић, песник“. У последњој опоруци, писаној две године пре смрти, песник тражи да се његова новчана заоставштина подели на два једнака дела: једним да се помогне рад Српског културно-уметничког друштва „Просвјета” у Сарајеву, а други да се употреби за изградњу „Красне Православне цркве у Требињу у стилу оне у косовској Грачаници и да се моје тело пренесе и сахрани у истој”. Али, његова тестаментарна жеља није испуњена до краја. Уместо плоче од црног гранита, постављена је браон плоча, на којој не пише ништа, која је у равни пода. На зиду, на плочи од сивог мермера, пише: Јован Дучић – песник. Догађа се да браон плочу, гробно место, верници и посетиоци храма нагазе, не знајући да ту почива тело великог српског песника.

То се догодило 57 година касније, 23. октобра 2000. године. Из порте манастира у Либертивилу, тело песника Јована Дучића пренето је у Херцеговачку Грачаницу, на Црквини, брдашцу изнад Требиња, у Благовештенску цркву, коју је пројектовао архитекта Предраг Ристић.
            Студирао је у Женеви. Био је учитељ. Објавио је више збирки песама међу којима су и Песме сунца, Песме љубави и смрти, Царски сонети. Био је дипломата (заступник интереса једне државе), много је путовао и своје путописе је објавио у књизи Градови и химере (у грчкој митологији пустињска је неман у Ликији, спада у легендарне звери. У пренесеном значењу - неостварива замисао, машта, сан, привиђење, сабласт).


*Раније радили од  Дучића: „Поље“ и „Село“ дескриптивне песме.

*      Књижевни род, књижевна врста.
Лирика, лирска дескриптивна песма.


*      Мотиви.
Пролеће, сунце, море, стене, галеб, мирис, тишина, мир, спокојство.

*      Тема.
Опис пролећног поднева и стања песникове душе.

*      Порука.
Мир и спокој у души дају природа и уживање у њеним лепотама.


*      Песничке слике и стилске фигуре.
ПРВА СТРОФА: визуелне (чемпреси, бор, обала, шума, море), тактилне (топлота сунца), олфактивне (мирис мора).
*      Какав је мирис?
            Слан – спој чула укуса и чула мириса

СИНЕСТЕЗИЈА је стилска фигура којом се осети једног чула приписују неком другом чулу. На пример:
црвени мирис, топле и хладне боје, медни глас, зелена завист.

ЕПИТЕТИ: младо, крупно сунце, пролетње море.
ПЕРСОНИФИКАЦИЈА: трепти мирис.


ДРУГА СТРОФА: визуелне (шума, море), тактилне (топлота), аудитивне (шуштање таласа).

            ЕПИТЕТИ: љубичасте гранитне горе, топао стаклен свод
            ПРЕСОНИФИКАЦИЈА: површина целива стене
            ОНОМАТОПЕЈА: површина шушти
            КОНТРАСТ: свод – дно


ТРЕЋА СТРОФА: визуелне (галеб, вода, песак, хрид), олфактивне (мирис хриди), тактилне (топлота).
           
            ЕПИТЕТИ: сунчани прах, испрани песак, сребрни галеб, модри вресак
            ПЕРСОНИФИКАЦИЈА: трепти сунчани прах
            МЕТАФОРА: сребрни галеб светлуца


ЧЕТВРТА СТРОФА: аудитивне (тишина), визуелне (олендри, горе).
           
            ЕПИТЕТИ: мирно море, љубичасте горе
            МЕТАФОРА: и у мојој души продужено видим ово мирно море...


ПЕТА СТРОФА: тактилне (топлота), визуелне (галеб, обале), аудитивне (тишина).

            ЕПИТЕТИ: сребрнасте, родне обале и врти; младо, крупно сунце
            ОНОМАТОПЕЈА: не шуште вали
            МЕТАФОРА: Немој стоје у њој сребрнасте, родне обале и врти



*      Строфа.
            Пет катрена.

*      Рима.
            Обгрљена.

*      Стих.
                        Дванаестерац.

*      Цезура.
                        После 6. слога – симетрични дванаестерац – АЛЕКСАНДРИНАЦ.

*      Опкорачење.(нови појам)
                        Опкорачење настаје када се целовита мисао не заврши у једном стиху него се пренесе                 у наредни стих.
                                    „Виторог се месец заплео у грању
                                    старих кестенова. Ноћ светла и плава“.

                                    „Оловне и тешке снове снивају
                                    облаци над тамним горским странама“.









Стеван Раичковић (1928-2007), Небо

(Децо, прочитајте овај део. Он је увод у обраду песме и њено боље разумевање)

У  нашој народној традицији неке врсте птица постале симболи.

СОКО – витештво, издржљивост, храброст, упорност у тежњама
ОРАО – слободе, надахнућа и неслућених висина
ГАВРАН – несрећа, смрт, туга, издржљивост
ВРАБАЦ – симбол наде, плодности, обнављања живота, скакутавог, немирног духа, симбол града Београда, београдски џивџан
ГОЛУБ – невиност, љубав, мир, складност, пријатељство, узвишени идеали

ЦРНА - постојаност, понекад и тугу, бол;
ПЛАВА - верност и истину; бесконачност, духовност; чистота, пријатељство;
ЦРВЕНА- војничка храброст и великодушност;
ЗЕЛЕНА - нада, радост и понекад верност у љубави;
ПУРПУРНА - краљевска величанственост, сувереност и правда;

ДУБИНА – тајновитост
КРУГ – ограниченост, духовност
ОЧИ – свезнања, разума     
НЕБО – моћ, вечност, бесконачност, слобода, недостижност, неограниченост


*      Шта је то симбол?
Симбол је појам који има више значења, садржи прикривени смисао. Симбол као стилска фигура чини језик књижевног текста сликовитим, изражајно богатим и песничким. Симбол нам служи да помоћу нечег конкретног означимо нешто апстрактно. Веома је тешко одредити право значење књижевног симбола у једном уметничком делу. Да би се то значење одгонетнуло, потребно је сагледати дело у целини.
Још неки примери симбола:
            ЈАБУКА – знање, здравље, плодност, лепота
            СУНЦЕ – бесмртност, светлост, живот

Ако се значење симбола устали, он постаје АМБЛЕМ (нпр. ГОЛУБ С ГРАНЧИЦОМ симбол мира, СРЦЕ симбол љубави, КРСТ хришћанство, ВАГА правда, ЛИСИЦА – лукавство, ЛОВОРОВ ВЕНАЦ – слава, МАСЛИНОВА ГРАНЧИЦА – мир, итд.)





*      Шта смо то од Стевана Раичковића радили у петом и шестом разреду?
Лето на висоравни (дескриптивна песма) и Селидба (приповетка), Хвала сунцу, земљи, трави (дитирамб), „Велико двориште“ (збирку прича)

            Стеван Раичковић је рођен 1928. године у Нересници (близу Кучева, североисточна Србија), умро је 2007. у Београду. Српски је песник и приповедач који је писао за децу и за одрасле. Писао је мисаоне, описне, елегичне, љубавне песме; песме о природи, реци, небу, травама, стаблима, људском животу, итд. Значајне књиге за децу су му Велико двориште (1955), Дружина под сунцем (1960), Гурије (1962), Приче о слону и осталима и о једној буви на крају (1962), Крајцара и друге песме (1971), Ветрењача (1974), Мале бајке (1974). Показујем им слике песника. Припада савременој књижевности.

            Књижевни род, књижевна врста.
Лирика, лирска мисаона песма.

*      лирски субјект трага за голубом

*      Шта овде симболише голуб?
Симбол мира, идеала, чежње за слободом, љубав.

У његовој машти се одиграва потрага


Трагање се никад неће завршити. Лирски субјект ће увек трагати за смислом живота, увек ће ићи као ономе чему тежи и никад неће одустати, па макар очи изгубио.

*      Тема.
Потрага за духовним вредностима, потрага за смислим живота.

*      Мотиви.
Голуба, очију, неба, дубине, плаветнила, спокојства, духовности.

*      Порука.
У животу вреди трагати за својим небом и бескрајним плавим кругом јер то даје смисао животу.
Пут до циља је трновит, али успех се уз велики труд остварује.
Срећа лежи у трагању за њом.